workimg
  • 2 Şubat 2018
  • Uydu Haberleri

​Merkezi uydu santraline digitürk ekleme

Bu günkü konumuz olan Merkezi uydu santraline digitürk ekleme işlemini anlatmadan önce merkezi uydu sistemlerinin normal bireysel olarak kullanılan çanak anten sistemlerinden çok daha hassas ve karmaşık olduğunu vurgulamak isterim.


Çanak antenden gelen kabloları birbirlerine karıştırırsanız bir daha da yapamayabilirsiniz. Mutlaka bir uydu servisi çağırmanız gerekecektir. Bu nedenle tam olarak kendinize güvenmiyorsanız merkezi uydu santraline kesinlikle dokunmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bozulması durumun da bütün dairelerin sinyallerin de problem olacağından dolayı başınız diğer daire sahipleri ile belaya girebilir J

Digitürk üyesisiniz veya yeni üye olmak istiyorsunuz ama ilk önce bir digitürk çanak antenini takmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey çanak anteni almadan önce merkezi uydu santralinin bulunduğu yere çıkmaktır. Burada dikkat edeceğiniz kısım santralin iki tane karşılıklı olan kısımların da numaralar yazar. Bunlar 1, 3, 5, 7, 9, diye giderken diğer bir tarafta da 2, 4, 6, 8 gibi rakamlar göreceksiniz. Bu rakamlara hiç dokunmayın. Santralin diğer kısımların da bazen her iki tarafta çıkışlar bulunur ve bazen de tek tarafında çıkışlar vardır. Her iki tarafında varsa santrali dik tuttuğunuzda üste gelecek taraf neresi ise burayı kullanacağız demektir. Merkezi uydu santraline digitürk ekleme için bize gerekli olan kısım da SAT C diye tabir edilen bir yer olup olmadığıdır. Eğer orası boşsa anteni kurduktan sonra MDU tip lnb yi bu kısma takacaksınız. Ama dolu ise muhtemelen bir digitürk anteniniz vardır ama ayarlanması bozuk olduğundan dolayı ayar yapılması gerekecektir.

Merkezi uydu santraline digitürk çanağı ekleme nasıl yapılır?

Merkezi uydu santraline digitürk ekleme için ilk önce dikkatli bir şekilde en yüksek sinyal gücü ile ayarlanmış bir vaziyette çanak anten ayarını yapmış olmanız gerekir. Ardından yeni kurduğunuz çanak antene bir MDU 4 veya 5 olan bir model lnb taktınız. Bu modeller tak kablo çıkışlıdır. Buradan bir kablo yardımı ile az önce bahsedilen SAT 3 veya SAT C yazan yere kablo çekmelisiniz. Eğer doğru olarak taktıysanız evinizin içinden diseqc kısmın da 3, C veya ¾ seçimlerinden biri yapmalısınız.