workimg
  • 23 Haziran 2017
  • Uydu Haberleri

​Kanallar eksik yükleniyor

Kanallar eksik yükleniyor sorunları Türksat4a uydusuna taşıma işlemi başlatıldıktan sonra bir çok kişinin ortak şikayeti olmuş oldu. Bu durum uydu alıcılarının desteklememesine çok eski olan


lnb lerin bozulmasına neden oldu. Lnb nasıl bozulur derseniz? Şöyle bir anlatalım sizlere. Lnb bir çok frekansın alış bandları vardır. bu bandlar dikey ve yatak olarak şekillenir. Bunların bazılarının çekmesi bazılarının çekmemesi lnb bozulmasına veya her hangi bir farklılıktan dolayı desteklememesine sebep olmaktadır. Bazen Türksat4a uydusun da kanallar eksik yükleniyor sorunu ile gelen kişilerin lnb'lerini Farklı bir uydu da kullanılması durumun da bütün kanalların yüklendiğini göreceklerdir.

İlk önce uydu ayarların 9750 ve 10600 en alt ve en yüksek frekans ayarlarının doğru olup olmadığına bakınız. Polarizasyon kısımları da bazen dikey ve bazen de yatay konumun da kalmış olabilir bunu da otomatik yapmalısınız. Sonrada LNB Voltajını veya LNB gücü seçeneği açık tutulmalıdır. Çocukların kurcalaması sonucu kanallarınız gittiyse bu kısımlara mutlaka bakınız.

Bu yukarda saydıklarımız doğru bir şekilde yapıldıysa manuel kanal arması seçeneğini de deneyebilirsiniz. Bu işlem de işe yaramazsa uydu cihazınızın markası ile internet üzerinden küçük bir araştırma yapınız. Bazı uydu markaları genel olarak hastalık haline gelen kanallar eksik yükleniyor sorununu alabilirler. Eğer siz de bu modelleri kullanıyorsanız geçmiş olsun uydu alıcınızın tüner çıkışı bozulmuş demektir.