workimg
  • 5 Ocak 2019
  • Uydu Haberleri

​HD olmayan SD uydu cihazlarını almayın

Makalenin başlığında da belirttiğimiz üzere HD olamayan olmayan uydu cihazlarını sakın almayın. Sd yayın yapan receiver uydu alıcılarında ki televizyon kanalları tek tek kapanmaya başladı.


Artık bundan sonra sizlere bir uydu alıcısı lazım olsa bile hd yayın yapan bir cihaza denk gelmediğiniz sürede almamanız sizin için daha iyi olacaktır. Her zaman ki gibi kullandığınız televizyonunuz da kanalların tek tek kaybolduğunu görüyorsanız ve internet üzerinden kanalın yeni frekansını bulmanıza rağmen yine de kanal aramasın da bile kanala ulaşamıyorsanız televizyonunuz hd kanalları desteklemiyor demektir.

Sd yayınlar neden kapanıyor?

Yıllar öncesinden TRT öncülüğünde hd yayınlarının testleri yapılmıştı. Bu hd televizyon kanallarının test yayınlarının başarılı geçmesi ile Türkiye'de yer alan tv kanalları tek tek hd kanal açmaya başladı. Hd kanalları da aynı şekilde aynı uydudan yapılmasına rağmen aynı frekans üzerinden değil de farklı frekanslar üzerinden yapılmaktadır. Yani bir tane tv kanalının iki tane televizyon kanalı olmuş oldu.

Popüler olan kanalların reklam giderleri fazla olmasından dolayı hem HD yayın yapan ve hem de SD yayın yapan kanallar açık durumda. 2 farklı yerden de yayınlar yapılabiliyor. Hatta bu popüler kanalların birde Avrupa kanallarının yer aldığı frekans mevcut. Aynı şekilde küçük ve yerel yayın yapan tv kanalları bu büyük kanallar gibi yapmayıp sadece ileri ki yıllara yatırım yaparak HD kanallarını yayınlarken sd yayın yapan hd olamayan frekanslarını da bir bir kapatıyorlar. Yani kanala HD yayına geçerken de ikinci bir frekans ücreti ödememek için diğer kanalını kapatıyor.

Maliyetler ve frekans ücretleri çok pahalı

Televizyon kanallarının bütçelerini zorlamamak için HD yayın yapan frekansı yayına alırken aynı şekilde hd olmayan kanalı da yayından kaldırıyorlar. Her ne kadar şu anda çok fazla izlenen televizyon kanallarının birde fazla frekanslardan yayın yapıyor olsalar da ilerleyen seneler de sd uydu alıcıların azalması ile onlar da sd yayın frekanslarını kapatıp tasarrufa gideceklerdir. Sizler tavsiyemiz yeni bir uydu alıcısı almak istediğiniz de mutlaka ama mutlaka HD yayınlarını çeken bir cihaz olmasına dikkat edin. Normal uydu cihazlarına göre biraz pahalı olsa da bunları tercih etmeniz paranızı çöpe atmadığınız anlamına gelir.