workimg
  • 4 Mart 2018
  • Uydu Frekans Haberleri

​Elektrik gidip geldi, merkezi santral çalışmıyor

Merkezi uydu sistemleri normal çoklu lnb ile kullanılan çanak antenlere göre daha farklı sistemler ile çalışmaktadır. Bu sistemlerin en büyük özelliği elektrik ile çalışıyor olması. Her marka ve modelin farklı olarak kullanmış olduğu santral adaptörlerinin 16 volt 2 amper olduğudur. Normal bir küçük adaptörden daha fazla


akım gönderen merkezi santral adaptörünün bozulmasın dan sonra Elektrik gidip geldi, merkezi santral çalışmıyor denebilir. Genellikle merdiven otomatiğinin üzerine bağlanan merkezi santraller merdivenler ile elektrik sorununun yaşanmasından sonra santralinde gideceğini unutmayın. İlk önce elektrikler kesildiği zaman bizler alışkanlık mı desem yoksa bir tedbir amaçlı mı desem hemen elektrik ile çalışan ev aletlerinin fişini çekerdik eskiden.

Şu anda da bunu yapan veya umursayan var mı bilmem ama bu huyumuz bazen çok işe yarardı. Özellikle kış mevsimin de elektriklerin kesilmesi normal karşılanmazken yaz aylarında da bu sorunların bazıları meydana gelirdi. Ama sizler elektrik kesintisinin ardından merkezi santralin çalışmadığını düşünüyorsanız bu durum karşısında hemen teknik servis ekiplerinden randevu almalısınız. Çünkü bunun nedeni de merkezi santraller binada ki herkesin evine uydu yayınlarını aktarmaktadır. Yani bu demek olyuor ki bina da kimsenin televizyonu çalışmamaktadır. Yönetici ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığı durumlar da her daire sahibin yapması gerekenleri sizlere bir bir anlatalım isterseniz. Genel olarak bu durumların karşısında yöneti,cinin veya kiracı olarak pturanların bunları yaparak hem yöneticileri hemd e ev sahiplerini zor duruma soktuklarını görmekteyiz. Çanak anten montajının yapılması ve kafasına göre herkesin santrali tamir etmeye kalkışması veya her dairenin kendine göre tamirci çağırması sorunları yaşanabilmektedir.