workimg
  • 29 Eylül 2018
  • Uydu Haberleri

​Çanak anteni yağmurdan korumak

Kış ayları yaz sıcağından bıkan ve bir az önce kışın gelmesini isteyenler için mutluluk verici olabilir. Yalnız özellikle yağmurda kanallar gidiyor ve bu kanallara çözüm olarak bazı şeyleri düşünüyorsanız o zaman sizlere birkaç tüyo verebiliriz. Çanak anteni yağmurdan korumak için bazı yöntemler olsa da bunları ben yaptım


ve bir daha da çanak antenim yağmurdan etkilenmeyecek gibi düşünmeyin. Bu tür tedbirler hiç tedbir almamaktan daha iyi olduğundan dolayı eskiye nazaran biraz daha iyi olacağından emin olduğumuzdan dolayı bazı yöntemleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

Yağmurda tv kanalları gidiyor

Çanak antene uzayda bulunan uydudan devamlı olarak hiçbir kesintiye uğramadan sinyaller yansıtılır. Bu sinyallerin saniyelik olarak kesilmesi televizyonunuzun gidip gelmesine neden olur. Bu sinyaller bazı durumlarda kesildiğinden dolayı tv kanallarınız hem yağmurda, hem fırtına da ve hem de kar yağışlarında ya sinyal yok kablonuzu kontrol ediniz diye yazar, ya da eskiden kullandığımız bozuk cd'lerin çıkarmış olduğu sesler ve görüntüleri çıkarırlar.

Çanak anteni yağmurdan korumak ne yapılır?

Çanak antenleri yağmurlu ve karlı havalar da korumak için bazı tedbirleri alınabilir elbette. Yalnız bunları sizin tespit etmeniz ve ondan sonra önlem almaya başlamalısınız. Bazı durumlar da anten arızalarını yapabiliyor olsanız da bu yağmurlarda ve özellikle nemli havalarda gidiyor olmasını bulamıyor olabilirsiniz. Bunu bulmak için çok iyi gözlemlemeli ve bu doğrultuda doğru bir şekilde hareket etmelisiniz.

Anten direğinin uzun olması

Çanak anteni yağmurdan korumak için ilk önce antenin bulunduğu yeri incelemeniz gerekir. Bu direk binanızın en üst kısmında uzun ve zayıf bir direkse o zaman yağmurda sert damlacıkların oluşturmuş olduğu sarsıntının neden olduğundan dolayı antende sallanmalar meydana gelmektedir. Eğer böyle bir durumdaysanız o zaman anten direğinin çok fazla kısaltılması ve hatta imkanınız varsa oradan alıp çanak anten özel ayaklarıyla farklı bir yere montajını yaptırınız.

Çanak antenin eski olması

Çanak anten eskimesinden dolayı da yağmurda tv kanalları gidebilir. Eski antenlerin yerine yeni bir anten takarak bu soruna çözümler üretebilirsiniz. Çanak antenin değiştirilmesinden sonra sinyalleri en iyi dereceye getirerek vidaları sıkmalı ve lnb ile de ince ayarlamanın yapılmaması gerekir. lnb ince ayarlama özellikle yağmurlu havalar da çok işe yaramaktadır.

Delikli çanak anten kullanmak

Çanak anteni yağmurdan korumak için bir başka yöntem olan delikli çanak anten kullanmayı da denemeniz mümkün. Bu antenler normal çanak antenlere göre çok daha iyi derecededir. Çanak antene doğru yağan yağmurun anten sinyaline etki yapmadan en bozuk havalarda bile çektiğine şahit olacaksınız.

Burada yazılanları yaptığınız takdirde yağmurlar da kanallar gidiyor sorunu ile karşılaşmazsınız. Yalnız yazımızın başında da dediğimiz gibi bulunduğunuz yerin çok büyük bir önemi var. Yüksek tepelerde veya rüzgarın yoğun olduğu yerlerde bile sorunlar oluşmaya devam edecektir. Ama sizler uydu anteni yağmurdan korumak için aldığınız tedbirler bu sorunu en aza indirecektir.