workimg
  • 5 Mart 2022
  • Televizyon Sorunları

​Beyaz tv sinyal yok sorunları ve çözümleri

Beyaz tv sinyal yok sorunu Türksat4a uydusunun yayına başlaması ile başladı diyebiliriz. Uydu da Beyaz tv neden çekmiyor biliyor musunuz?


Beyaz tv donuyor, parazitlenme, karıncalanma, bazen çekiyor bazen çekmiyor sorunu oldukça gündemde. Hatta beyaz tv hd çekmiyor ama beyaz tv sd yani hd olmayan çekiyor neden diye soranlar için teknik servis uzmanlarımız tarafından oldukça yararlı bir makale hazırladık. Şimdi gelin Beyaz tv sinyal yok sorununun nedenlerine beraber bakalım.

Türksat42E yani Türksat4A uydusunda yayın yapan kanalların bazıları çok yüksek sinyal seviyesine sahipken, bazı kanallarda ise tam tersi yönde hareket edilir. Yani sinyal seviyesi çok zayıf gelmektedir. Beyaz tv de sinyal seviyesi ve sinyal kalitesi zayıf olan kanallardandır. Çanak anteninizde en ufak bir sinyal bozulması olsun, ilk kaybolacak kanal beyaz tv kanalıdır. Bazen de farklı nedenlerden dolayı Beyaz tv çekmiyor, donuyor, karıncalanıyor, parazitleniyor, bozuk cd gibi gidip geliyor ve en önemlisi Beyaz tv bazen çekiyor bazen çekmiyor da olabilir. İşte buna neden olan sorunları bir, bir sıraladık. İşte Beyaz tv sinyal yok sorununun neden ve çözümleri;

Beyaz tv neden çekmiyor

Uydu da beyaz tv sinyal seviyesi ve sinyal kalitesi zayıf olan kanallardandır. Bu nedenle yağmur, kar, rüzgar ve fırtınalar da ilk olarak beyaz tv de sinyal yok yazar. Bunun da nedeni Beyaz tv'nin sinyal seviyesinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Uydu servisi olarak bizler bu durumlar ile çok karşılaştığımızdan dolayı Beyaz tv sinyal yok sorunu sadece çanak anten ayarı ile bağlantılı olmadığından dolayı size farklı nedenlerini de anlatmak isterim. Beyaz tv de sinyal yok yazıyorsa ve beyaz tv hiç çekmiyorsa;

Beyaz tv sinyal yok yazan kanalın frekansını kontrol edin. (Beyaz tv frekansı 12.380 Dikey (V) 27.500)

Beyaz tv ile birlikte diğer kanalların çekip çekmediğine bakın. (Kanal 7 tv de çekmiyorsa sorun çanak antende olabilir)

Çanak anten sinyal seviyesi az olabilir. Anten ayarı yaptırın.

Lnb ince ayarı bozuk olabilir. Lnb ince ayarlama yapınız.

Çanak anten kablosu çok uzun olabilir. (Düşük kaliteli kablo ise 80 metre de Beyaz tv çekmiyor hatasını alabilirsiniz)

Beyaz tv HD çekmiyor sinyal yok diyor

Türksat uydusunda 2 tane Beyaz tv kanalı var. Bunlardan biri Beyaz tv HD diğeri ise Beyaz tv kanalıdır. Beyaz tv hd kanalını çalıştırmak için yüksek sinyal seviyesine ihtiyacınız var. Beyaz tv hd de donma, gidip gelme ve çekmiyor hatası ile karşılaşırsanız diğer beyaz tv kanalını açınız. Çok ciddi bir sinyal seviye azalması yaşamıyorsanız normal hd olmayan beyaz tv çekecektir.

HD Led tv ya da HD uydu alıcısı kullanıyorsanız beyaz tv HD kanalı çekmiyor ise, aynı kanaldan yani Beyaz tv HD değil de sadece Beyaz tv yazan kanalı açarsanız o kanalın çekme ihtimali daha da yüksektir. Eğer televizyonunuz da Beyaz tv hd sinyal yok hatası veriyorsa normal (sd) hd olmayan Beyaz tv kanalını izleyebilirsiniz.

Beyaz tv donuyor, parazitlenme, karıncalanma nedenleri

Beyaz tv donma ve çekmeme hatası ile karşı karşıya kaldığınız da eğer çanak anten ayarından anlıyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Tabi ki ilk önce arızanın nedenini bilmeniz gerekir. Beyaz tv gidip geliyor ve bazen sinyal yok diyorsa o zaman frekans ve anten yönü doğru ama sinyal seviyesi hatası aldığınızı gösterir. Bunun için çanak anteni çok hafif sağa sola yukarı ve aşağı yönüne doğru esneterek beyaz tv sinyal yok sorununu çözmeye çalışabilirsiniz.

Lnb yönünü kontrol ediniz. Beyaz tv kanalını açın ve lnb'yi çok hafif sağa sola hareket ettirimn. Sorunun düzeldiğini ve beyaz tv'nin çektiğini göreceksiniz. Eğer beyaz tv çekmiyor ve beyaz tv de sinyal yok yazıyorsa o zaman da lnb ayarını eskisi gibi yaparak diğer bozulan kanalların geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yıpranmış, çatlamış ve ek olan anten kablolarını değiştirin

Uzun yıllardır kullandığınız anten kablolarını değiştirmenin zamanı gelmedi mi? Çatlak ve ek yerleri olan anten kablolarını kullanırsanız Beyaz tv de sinyal yok yazabilir ve beyaz tv çekmiyor hatası ile karşılaşirsınız. Ayrıca çatlak ve yıpranmış olan uydu kablolarından yağmur suyu geçerek televizyon ya da uydu alıcınızı bozabilir. Bundan dolayı sırf beyaz tv de sinyal yok yazıyor diye çatlak anten kablolarını değiştirirseniz istemeden de olsa büyük bir arızanın önüne geçmiş olacaksınız.

Arızalı lnb beyaz tv frekansını almayabilir

Televizyon da bütün kanallar çekiyorsa, çanak anten sinyal seviyesi yüksekse, merkezi uydu santralinde hiçbir sorun yoksa ve televizyon ile uydu alıcınız da her hangi bir yazılım problemi yoksa o zaman da lnb arızalıdır diyebiliriz. Arızalı olan lnb'ler bazı tv kanallarının frekansını almaz. Alsa bile hatalı alabilir. Yüksek seviye de gidip gelmeler olacağından dolayı Beyaz tv sinyal yok sorunu ve beyaz tv çekmiyor problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Beyaz tv çekmiyor ve sinyal yok arızasının çözümü için uydu servisi ile görüşerek arıza tespitini yaptırabilir ve bozuk olan lnb'yi yenisi ile değiştirerek kolayca çözüm bulabilirsiniz.