​Kanallar silindi nasıl geri getirebilirim

Servis Bölgelerimiz

Zamanınızın büyük bir çoğunluğunu televizyon karşısında geçiriyorsanız o zaman Kanallar silindi nasıl geri getirebilirim dememeniz için hiçbir sebep yok demektir. Özellikle Son zamanlar da Türk filmlerini gösteren kanalların çoğalması ve bu kanalların bazıları da sık sık frekans değiştirmesinden dolayı birkaç günde bir bu kanallar için tekrardan kanallarınızı güncellemeniz gerekebilir.

Kanalları sildiğiniz zaman televizyonun yeniden kurulması için birkaç seçenek var aslında. Bu seçeneklerden en iyi derece faydalanmak için televizyonu fabrika ayarlarına çevirmemelisiniz. Televizyonun sıfırlanması halinde önceden yapılan televizyon anten ayarları, merkezi uydu santrali diseqc ayarlaması, televizyon renk ayarları, varsa ses sistemi ayarları ve başka tahmin edemeyeceğiniz bazı ayarlamalar da sizler televizyonu ilk kurulum ayarlarına çevirmeniz halinde bütün ayarlamalar değişecektir. Bu nedenle eğer kanalları yanlışlıkla sildiyseniz ve yeniden kanalları yüklemeye çalışıyorsanız o zaman sadece ve kanal yükleme ayarlarına girmelisiniz.

TKGS (Türksat kanal güncelleme sistemi) ile kanal yükleme

Kendinden uydulu televizyon kullanıyorsanız tv kumandasının menüsünden, harici uydu cihazı kullanıyorsanız uydu alıcısı kumandasından kanal kurulum menüsüne giriniz. Burada anten ayarları yazan menünün olduğu yere girdiğiniz zaman TKGS yazan bir yer göreceksiniz. Hemen bu bölüme girin ve güncellemeyi başlat seçeneğine tıklayın. Kanallarınız saniyeler içerisin de yeniden yüklenecektir.

Kanallar yüklenmezse televizyonu veya uydu alıcısını fabrika ayarlarına geri döndürerek yeniden denemelisiniz. Bu aşama ile kanalları bulamazsa o zaman anten ayarları kısmından

Otomatik kanal araması ile

Kanalların geri getirilmesin de kolay bir yol da uydu alıcısın da otomatik kanal araması yapmaktır. Uydu alıcısının hiçbir ayarı ile oynamadıysanız o zaman kumandanın kurulum yazan yere girerek otomatik arama kısmına gelin. Üstte arama yapacağınız uyduyu seçin. Onun bir altında şifreli – şifresiz kanal seçeneğini seçin. Onun bir altında hangi uydular da arama yapılacağını veya şebeke aramanın açık veya kapalı olduğunu seçip kanal aramasını başlar tuşuna basın.

Manuel şebeke arama ile kanal arama

Sizler de Yanlışlıkla uydu kanallarını sildim ve nasıl geri getirebilirim diyorsanız o zaman aynı otomatik arama gibi bir başka kanal seçeneği olan manuel kanal arama veya başka bir ismi de şebeke arama ile kanal aramasını yapabiliriz. Manuel arama yazan yere girin. Transporder veya tp ekle yazan bir yer varsa oraya giriş yapın eğer yoksa aynı bulunduğunuz yerde frekansı girmek için yer olacak. Oraya; 12380 – Dikey – 27500 Frekansını girin. Eğer bu frekansta sinyal alımı gerçekleşmezse 12423 – Yatay – 30000 Frekanslarını g,irip kayıt edin. Kayıt tuşu yoksa o zaman şebeke arama yazan yeri açık veya aktif ederek kanal aramasını başlatabilirsiniz.

Sizler yukarıda anlattıklarımızı yaptığınız da mutlaka güncel kanalların tamamının yüklenmesine şahit olacaksınız. Yalnız en baştan da dediğimiz gibi. Mutlaka ama mutlaka uydu anten ayarlarınızın doğru düzgün olması ve uydu alıcısını yanlışlıkla kanal sildiğiniz de fabrika ayarların çevirmemeniz gerekir. Yoksa bir uydu servisi firmasından profesyonel yardım almanız gerekebilir.