Çanak anten kurulumu çoğu zaman başımıza dert olarak gelmektedir. Kendi işimizi yapmak eğlenceli ve maliyetsiz olsa da malesef bazı durumlarda bu işkence haline gelmektedir. Yeni bir eve taşındınız ve orada çanak anten kurulumunu yaptıracak kimseyi bulamadınız.


bulunduğunuz ilçe de veya köyde uyducu olmayabilir. özellikle kırsal kesimde yaşıyorsanız orada bulunan dükkanlar malesef bütün ihtiyaçlarımızı karşılamayabilir. Bir iki tane bakkal, vardır geri kalan diğer ihtiyaçlar için malesef bağlı bulunduğumuz ilçeden yardım almak gerekebiliyor çoğu zaman. Durum bunu gösterince Çanak anten kurulumu yapacak teknik servis ekiplerine ulaşmak çok zordur veya uzak olmasından dolayı yüksek fiyatlarla bulunduğumuz mekana gelmektedirler.

Çanak anten Montajı

Bazı firmalardan çanak anten setlerini aldığınız da çanak anten montajı için onlardan yardım almak istediğiniz de yani çanak montajını da onlara yaptıracaksanız çok cüzzi bir ücrete hem sizlere çanak anten setini verirler hem de kurulumunu neredeyse bedavaya yaptırırlar. Kimse bedava yapmaz dediğinizi duyar gibiyim :) İsterseniz çanak anten seti almak istediğinizi belirtin ve birde kurulumu da sizler yapacaksanız deyin. Yani çoğu zaman tamirciye para vermeyelim deyip te kendimiz bir şeyleri yapmaya çalışırız. halbuki belkide ürün aldığımızda ücretsiz servis vardır veya ürünü alış fiyatına verirler kurulum parasını alırlar.

Öncelikle çanak antenini aldığınız da bütün parçalarını ayrı ayrı olacak şekilde verebilirler. sizler bu parçaların birleştirmesini ve öyle almak istediğinizi söyleyin. Çünkü çanak anten parça birleştirmeyi ilk defa yapacağınızdan dolayı çok fazla zorlanabilirsiniz. görünüşte kolay gibi görünsede çok zor bir hale gelebilir bizden söylemesi. Anten ayağını betona veya sağlam bir yere sabitleyin. sallanmamasına dikkat etmenizi öneririz. türksat çanağının kurulumunu yapacaksanız yan çatınızda bulunan antenlerden yön tahmini yapabilirsiniz.

Uydu kurulumu

Komşularınızın çatıların da iki veya üç adet çanak anteni varsa bunlar ile tahmin yürütmek zordur. başka yerlere bakarak çatıda sadece bir adet çanak anten olan çatılardan yardım alamanız daha mantıklı. yön tahmini için alınan bilgilere istinaden çanağınızı o yöne doğru sabitlemeye çalışın. Bu arada uydu kurulumu yapabilmeniz için ya çatıya televizyonu çıkaracaksınız ya da evde birinin elinde telefon ile bekleyip sizlere sinyalin gelip gelmediğinizi bildirmesi gerekir.

sembol oranı 27500 veya 30000 olan kanalların sinyal kaliteleri güçlü olacağından dolayı bu kanallardan sinyal ayarlaması yapmanızı tavsiye ederiz. sonrada başka kanalları açarak ince ayarlamayı yapabilirsiniz.